Miecze

W Akademii miecze określamy w dwóch kategoriach: świetlne i sparingowe (inaczej zwane twardymi i miękkimi).

Miecze świetlne

mają rękojeści najczęściej wykonane z aluminium.  Ostrza wykonane są z poliwęglanu, w których wnętrzu znajduje się zwinięta folia celofanowa. Źródłem ich światła są diody LED o różnej mocy i różnych barwach, zasilane najczęściej za pomocą akumulatorów lub 4 baterii AAA. Mieczami tego typu jak najbardziej nadają się do walki improwizowanej jak i do choreografii, choć przy bardzo intensywnych rywalizacyjnych i siłowych sparingach zdecydowanie mogą się złamać

WYMAGAMY ostrza które mają zwykle 32 cale (regulaminowe, turniejowe) a maksymalnie 36 cali długości. Dłuższych nie polecamy i nie dopuszczamy do zajęć, gdyż są bardziej łamliwe, zagrażają otoczeniu, gorzej świecą no i dają pewną przewagę 🙂

Regulaminowe ostrze ma też
– 2,5 cm szerokości
– 2mm grubości ścianki (tzw Mid-grade). Grube, 4mm (tzw Heavy grade) są przeznaczone tylko do walki z innymi ostrzami o tej grubości!
– zaokrąglony lub płaski czubek. „Szpiczaste” czubki dużo łatwiej się odłamują.

Zdecydowana większość z nas ćwiczy mieczami z lampą w rękojeści (tzw Base-lit). Rzadziej spotykane LEDy (Neo-pixel) są zwykle zdecydowanie droższe, cięższe i bardziej awaryjne, choć zdecydowanie jaśniej świecą i lepiej wychodzą na zdjęciach.

Rękojeść – ważne jest aby nie miała ostrych, wystających elementów które mogłyby zranić partnera przy zwarciach. Polecamy długość do 30 cm oraz wyraźne wyżłobienia lub owijki dla większego komfortu trzymania.

Gdy wykonujemy ćwiczenia w parach z mieczami świecącymi, zwracamy szczególną uwagę by panować nad mieczem i nie uderzyć osoby, z którą ćwiczymy. Uderzenie kogoś mieczem świetlnym grozi karą lub wykluczeniem z zajęć!

Korzystamy z mieczy świetlnych kilku producentów. Serdecznie polecamy:

STUNTSABERS – to polski producent bardzo solidnych i zaawansowanych mieczy.

Poza tym, najczęściej spotykamy miecze od:

ULTRASABERS – z USA, to bardzo proste ale solidne miecze z dobrymi ostrzami.

ES SABERS, SABERSPRO, THE PACH STORE oraz inni wykorzysujące chinskiej produkcji bazy TQ Saber – zdecydowanie bardziej wątłe, ale przy ostrożnym użytkowaniu wytrzymują wiele treningów.

NSABERS, SaberTheory – także polecane przez uczestników.

SABERFORGE, VADER’S VAULT, SABER TRIO – to miecze z nieco „wyższej półki”

Akademia nie świadczy usług sprzedaży mieczy i nie pośredniczy w ich kupnie.

Więcej informacji można znaleźć w naszych RECENZJACH MIECZY

 

Miecze sparingowe

o bezpiecznych mieczach sparingowych można przeczytać w dziale sparingi